Krátko o pečiatkach a hlavičkovom papiery – jozefmares.com
Home top_menu_business Krátko o pečiatkach a hlavičkovom papiery

Krátko o pečiatkach a hlavičkovom papiery

by Jozef Mares

Občas je potreba kúpiť niečo pre slovensku firmu v inej krajine EU. Pri nákupe subjektu registrovaného k DPH v členskom štáte EU existuje koncept že povinnosť priznať DPH prejde na kupujúceho. Na základe tohto predávajúci vystaví faktúru s 0% DPH.

Toto funguje všade kde som mal možnosť nakupovať na firmu (DE, FR, PL). Rovnako postupujem aj v ČR s jediným rozdielom – niektorý predávajúci chcú aby som doniesol “Prehlásenie o DPH” kde bude na hlavičkovom papiery s firemnou pečiatkou oznámené že povinnosť priznať DPH prechádza na mňa ako kupujúceho.

S týmto mám dva problémy – je to blbosť lebo táto povinnosť je pokiaľ viem implicitná (skontrolujú si IČ DPH v EU registroch pre VAT/DPH), a po druhé ako prišli ľudia na to že mám hlavičkový papier a pečiatku?

Pokiaľ viem pečiatka vždy slúžila iba na to aby zrýchlila vypisovanie firemných identifikačných údajov, a hlavičkový papier? V dobe Internetu keď vizitku dávam dva krát do roka? Na argument že pečiatka nezaručuje nič prišla odpoveď: “že pre istotu – pre lepšie spanie účtovníkov”.

Poučenie – firmy riadia účtovníci a kto má pečiatku z copy centra a hlavičkový papier spravený v editore vládne ďaňovému úradu.

You may also like