Text obsahuje spoilery!
Vytvoriť kokteil z existencializmu, zombie hororu a love story znel ako celkom dobrý námet na humoristické dielo. Nakoniec, anotácia z Kosmas hovori:
Nechutně vtipný a zároveň dojemný horor nám nabízí netradiční pohled na těžký (ne)život jednoho existenciální krizí sužovaného zombíka. Touží po prožitcích a vzpomínkách, ale paměť mu po nesmrti příliš neslouží. Aby se vůbec dostal k nějaké duševní potravě, sežere mozek zamilovaného mladíka. Následkem tohoto činu se zamiluje do stejné holky jako jeho oběť. Příběh Romea a Julie po konci světa může začít. V únoru 2013 má premiéru americký film, natočený na motivy románu Chutná těla, s Nicholasem Houltem v hlavní roli.
Problém je že po prečítaní nemám pocit že ide ani o vtipný ani dojemný ani horor. OK, v knihe je pár dojemných momentov ako keď sa začne svet meniť po tom čo sa Júlia pobozká zombie Rómea ale rozhodne nejde o dojemnosť akú zamýšlal autor. Bol som dojatý sám nad sebou že tento gýčový moment sa neodohral niekde na prvých 20 stránkach a ja som si mohol ušetriť zbytok knihy.
Už samotná hlavná postava je prakticky definícia klišé: umelecky založená zombie, ktorá býva na letisku v opustenej 747, púšta si Franka Sinatru a nosí kravatu vo svete kde ostatné zombie iba hnijú je dosť podobná klasickým spoločensky odvrhnútým hrdinom ako umelecký upír, starý upír, odvrhnutý umelec…
K tomu si prirodzene nájde devuchu ktorá je dobre ukotvená v majoritnej spoločnosti ale niečo jej chýba, tak si zbalí zombie alternatívu. 100 krát prevarený recept na to ako predať brak puberťakom.
V celej knihe sú nanajvýš 4 pozitívne momenty, pár dobrých hlášok ale celok tragicky kríva. Definoval by som to ako mix Súmraku (aspoň z toho mála čo o ňom viem – Hipster level + 100), Romea a Júlie, tínedžerského románu a pokusu vytvoriť pár dobrých hlášok v štýle Californication.
Nevyužité dobré momenty: zombie sex, proces hnitia a vyrovnávanie sa s tým, existenciálna kríza v živote/smrti zombie.
Hodnotenie je nanajvýš na štyri uhnité prsty z desiatich.